Kraków

Kraków – nieoczywista podróż do dawnej stolicy

Europa NOCLEGI

Przyjeżdżasz do Krakowa – zwiedzasz Wawel, Katedrę, Kościół Mariacki. Przyjeżdżasz drugi i trzeci raz… Co wtedy oglądasz? Zapraszamy dziś na wycieczkę po Krakowie nieoczywistymi ścieżkami. Zanim jednak ruszymy w wirtualne wojaże kilka słów co do kwestii organizacyjnych – noclegu, transportu itp. Jeśli będziemy podróżować w grupie zorganizowanej, to prawdopodobnie (np. klasa szkolna) będziemy mieszać typowe atrakcje z tymi mniej oczywistymi.

Organizacja – noclegi w Krakowie

Zanim zaczniemy zwiedzać Kraków, musimy zastanowić się nad logistyką. Wybierzmy dogodne miejsce noclegowe w Krakowie, które pozwoli nam na jeżdżenie do różnych miejsc, do których zaplanowaliśmy pójść.

Dobrą lokalizacją jest Stare Miasto – tam można wynająć pokoje w hostelu w Krakowie i mieć blisko zarówno do dworca autobusowego i kolejowego, jak i do przystanków komunikacji miejskiej. Stąd da się naprawdę dojechać w masę miejsc – zarówno tych oczywistych, jak i tych nieco mniej…

Hostel Draggo jest miejscem, które przyjmuje zarówno gości indywidualnych, jak i tych, którzy decydują się podziwiać miasto w grupie zorganizowanej i nocować w centrum. Łączy w sobie nowoczesność wnętrz, dobre wyposażenie (szafki, WiFi, doki ładujące i lampki nocne, indywidualne łazienki) z przystępnością cen za nocleg w Krakowie.

Pomoc w organizacji

Jeśli jedziemy w grupie zorganizowanej (wystarczy 10 os.), to koordynator z Draggo House – hostelu w Krakowie zarezerwuje za nas wszystkie potrzebne wejściówki. Pomoże także w organizacji transportu i posiłków.

Warto jeszcze dodać, że część muzeów i galerii ma w określone dni tygodnia (zazwyczaj około środka) darmowe wejścia. Niektóre z nich prowadzą  także np. warsztaty dla dzieci. Warto skorzystać z takiej możliwości, jeśli nie przyjeżdżamy do Krakowa na weekend.

Miejsca nieoczywiste – muzea

Na celownik wzięliśmy trzy muzea. Pierwsze znajduje się na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny. Ponad dwieście maszyn – w tym te, które królowały po obu stronach frontu drugiej wojny światowej.

Kolejna, świetnie prowadzona placówka nie ogranicza swojej działalności jedynie do prezentowania historii. Najmocniejszą stroną krakowskiego Muzeum Witrażu jest to, że działa tam prężnie pracownia. Oprócz tego prowadzone jest tam wiele warsztatów plastycznych.

Nieco inną gałęzią sztuki zajmuje się Muzeum Fotografii. Wśród zbiorów zobaczymy prawie 150-letnie aparaty, zdjęcia zarówno dokumentalne, jak i artystyczne.

Galeria Beksińskiego

W Nowej Hucie znajdują się prace odkrytego dla szerszej publiczności Zdzisława Beksińskiego. Jego postać i dzieła są na tyle ciekawe, że nawet powstał film o artyście i jego bliskich „Ostatnia Rodzina”. Imponujące, mroczne, fantastyczne i turpistyczne – to tylko jedne z określeń, jakie można zastosować do jego obrazów.

Kawiarnia w szklarni

Tak – to nie błąd. I to nie byle jakiej szklarni. Nieopodal rynku i głównego gmachu AGH mieści się Pojnarówka (od nazwiska profesora Edwarda Pojnara). Jest to niewielki, ponadstuletni, odrestaurowany budynek, który może nas urzec swoimi walorami. Wybudowano go w stylu secesyjnym w 1912 roku. Pomysł na zaadaptowanie – musicie przyznać – przedni.