Szklarska Poręba

Co robić w ferie zimowe w Szklarskiej Porębie?

NOCLEGI

Szklarska Poręba jest położona na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich. Bywa więc czasem nazywana „bramą Karkonoszy” lub „miastem Ducha Gór”. Ta druga nazwa odnosi się do legendarnego władcy tych terenów. Szklarska Poręba zachwyca niezwykłymi walorami krajobrazowymi, dobrze przygotowaną infrastrukturą turystyczną i licznymi atrakcjami dla całej rodziny. Wszystko to sprawia, że jest doskonałym miejscem na spędzenie ferii zimowych.

Szklarska Poręba może się pochwalić rozbudowaną i różnorodną bazą noclegową. Możesz tu więc wybierać spośród luksusowych hoteli, przytulnych pensjonatów i swojskich schronisk. Jeśli jednak szukasz noclegu zapewniającego pełną prywatność i swobodę – postaw na apartamenty Szklarska Poręba. Staną się one doskonałą bazą wypadową do odkrywania atrakcji miasta, a jednocześnie pozwolą Ci się cieszyć niemal domowymi warunkami w czasie ferii zimowych.

Zwiedzanie Szklarskiej Poręby

Masz już zarezerwowany nocleg w górach? Czas na plan zwiedzania! Wybraliśmy 10 atrakcji, które według nas koniecznie trzeba zobaczyć w czasie pobytu w Szklarskiej Porębie.

  1. Wodospad Kamieńczyka – to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Można go znaleźć na drodze ze Szklarskiej Poręby do głównego grzbietu Karkonoszy. Woda spada trzema kaskadami z wysokości 27 m do Wąwozu Kamieńczyka. Legenda mówi, że w wodospadzie płyną… łzy rusałek. Według podania rusałki opłakują tu swoją siostrę, Łabudkę. która spadła w przepaść w czasie poszukiwań ukochanego.
  2. Wodospad Szklarki – znajduje się w środkowej części Wąwozu Szklarki. Woda spada 13-metrową kaskadą, która zwęża się u dołu i spiralnie zakręca. Do wodospadu prowadzi szeroka droga kończąca się platformą widokową.
  3. Wyciąg krzesełkowy na Szrenicę – całoroczna kolej 2-krzesełkowa to najłatwiejszy sposób, by ze Szklarskiej Poręby dostać się na Szrenicę. Wyciąg składa się z dwóch etapów: Szrenica I (1417 m) i Szrenica II (1341 m).
  4. Muzeum Minerałów – ekspozycja obejmuje m.in. szkielety dinozaurów, skamieniałe pnie drzew, meteoryt oraz liczne okazy minerałów i skał.
  5. Ogród Ducha Gór – znajduje się przy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Obejmuje on obszar około 4,5 ha. Wytyczono na nim ścieżki przyrodnicze prowadzące szlakiem najciekawszych okazów lokalnej roślinności. Na trasie znajduje się 5 domków tematycznych, m.in. Chata Wodnika Pożytecznego z kołem młyńskim i wtopiona w trawiastą skarpę Chata Tajemna.
  6. Chybotek – to kilkumetrowa grupa skalna o nietypowej konstrukcji. Nazwa Chybotka wzięła się od położonego w niej najwyżej granitowego bloku, który daje się łatwo rozkołysać. Miejscowe legendy mówią, że Chybotek jest bramą do podziemnego skarbca. Nie zawahaj się tego sprawdzić!
  7. Młyn św. Łukasza – młyn znajduje się w samym centrum Szklarskiej Poręby. To jeden z najstarszych budynków w mieście. Na przestrzeni lat obiekt odgrywał role młyna, karczmy i tartaku. Dziś mieszczą się w nim restauracja i dyskoteka.
  8. Stara Chata Walońska – to współczesna siedziba walonów, czyli dawnych poszukiwaczy minerałów, kamieni szlachetnych i innych bogactw naturalnych. Chata jest miejscem, w którym podtrzymuje się tradycje rzemieślnicze kowali, snycerzy, hutników, szlifierzy kamieni i zielarzy. Można tu również obejrzeć bogatą kolekcję skał i minerałów.
  9. Leśna Huta – Szklarska Poręba, jak sama nazwa wskazuje, od lat jest związana ze szklarstwem. Znajdują się tu bowiem bogate złoża kwarcu. Dziś tę miejscową tradycję podtrzymuje mistrz Henryk Łubkowski wraz z rodziną, który prowadzi Leśną Hutę. Można tu zobaczyć, jak ręcznie wykonuje się wazony, a także inne naczynia i szklane ozdoby.
  10. Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN – w tym niezwykłym miejscu można się dowiedzieć więcej nie tylko na temat lokalnej fauny i flory, ale też tego, jakie ślady pozostawia w górach człowiek. Atrakcyjność muzeum podnoszą interaktywne ekspozycje, makieta dotykowa czy pokazy filmów.

Wyjazd na narty do Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba to prawdziwy raj dla narciarzy! Pokrywa śnieżna zalega tu średnio przez 110 dni w roku. Największy z kilku ośrodków narciarskich znajduje się na stokach Szrenicy. Ski Arena Szrenica to 12 km tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Coś dla siebie znajdą w tym miejscu zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani narciarze. Działa tu także 5 wyciągów i 3 kolejki linowe.

Szklarska Poręba to również dogodne miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego. Trasy biegowe mają w sumie długość około 100 km i łączą się ze sobą w kształt koniczyny, dając możliwość przedłużenia tras przejazdu i dostosowania ich do swoich potrzeb. Centralnym punktem jest Polana Jakuszycka, przy której znajdują się wypożyczalnie sprzętu, parking i toalety.