hostel

Czego nie robić w hostelu? Poradnik

NOCLEGI

Nocleg w hostelu rządzi się trochę innymi prawami niż nocowanie w hotelu. Często zdarza się, że trzeba dzielić łazienkę lub nawet pokój z obcymi osobami. Wymaga to poszanowania prywatności oraz pójścia na ustępstwa. Jak zachowywać się w hostelu oraz czego nie robić, żeby nie być uciążliwym współlokatorem, z obrzydzeniem wspominanym w rozmowach z przyjaciółmi?

1. Zwróć uwagę na cel podróży innych osób 

Jeżeli przyjechałeś do obcego miasta, a hostel traktujesz jako przystanek między imprezą a imprezą, weź pod uwagę, że inni goście przebywający w pokojach obok mogli zameldować się w hostelu z innym nastawieniem. Część z nich na pewno przybyła do miasta w celach biznesowych, a pozostali są turystami, którzy chcą odpocząć. Hostel nie jest bazą noclegową jedynie dla studentów i oferuje też pokoje w wyższym standardzie np. z prywatną łazienką.

2. Nie udawaj Master Chefa…

… i nie zajmuj wszystkich palników w kuchni lub każdej półki w lodówce. Kuchnia jest strefą współdzieloną, dlatego musisz liczyć się z obecnością innych mieszkańców hostelu. Zasady są proste: nie okupuj każdej wolnej przestrzeni, a jeżeli coś spadnie ci na podłogę – podnieś! 

3. Nie biegaj po korytarzu i nie krzycz 

Chyba że masz pięć lat, to wtedy możesz. W innym przypadku jest to po prostu niekulturalne i może denerwować osoby przebywające w pokojach. Jeżeli wracasz późno, staraj się to robić w cichy sposób, żeby nie obudzić innych. 

W hostelu powinieneś krzyczeć tylko wtedy, kiedy wybuchnie pożar. Wyłącznie wtedy. 

4. Nie spędzaj długich godzin w łazience 

Łazienka tak samo jak kuchnia najczęściej jest strefą współdzieloną, z której chętnie korzystają też inne osoby zameldowane w hostelu. Nie urządzaj seansów parowych, spa day lub koncertów pod prysznicem, ponieważ na swoją kolej czekają też inni i niekoniecznie chętnie będą stać pod drzwiami aż skończysz długo planowane zabiegi pielęgnacyjne. Nie musisz oczywiście brać prysznica na czas, ale lepiej nie przeciągać wieczornych rytuałów. 

 5. Nie bądź jednym z “dziwnych” gości 

Jeżeli na co dzień nosisz skarpetki dwa dni pod rząd, postaraj się zmienić swoje zwyczaje na czas pobytu w hostelu. Duża liczba gości stłoczona w jednym budynku powinna dbać o higienę, ponieważ każde odstępstwo od normy jest od razu wyczuwalne. Niestety, ale nie jest to pozytywne doświadczenie. Dbaj też o czystość w miejscach wspólnych, zwłaszcza w łazience i kuchni.

 6. Nie urządzaj schadzek 

W hostelu goście mają czuć się jak w domu, ale nie traktuj tego zbyt dosłownie. Zwłaszcza jeżeli korzystasz z dormitorium, odpuść sobie romanse. Mogą one nie być zbyt dobrze widziane przez twoich współlokatorów. W nowoczesnych hostelach nie ma pokojów dzielonych z obcymi osobami, ale nawet tam powinieneś zachować powściągliwość. Jeśli masz prywatny pokój, także postaraj się nie przeszkadzać sąsiadom. Jeżeli rano zobaczysz nieprzychylne spojrzenia możesz być pewny, że to wcale nie z zazdrości. 

Hostele są różne i możesz wybierać od tzw. party hostel, gdzie będziesz potykać się o studentów (tam też prawdopodobnie będziesz miał większą swobodę w kwestii savoir-vivre) do hosteli o wyższym standardzie, w których nie ma pokojów z piętrowymi łóżkami, a łazienka jest dzielona jedynie między dwa pokoje. Niezależnie od rodzaju hostelu, w którym planujesz się zameldować, pamiętaj o tym czego nie robić, żeby nie narazić się innym mieszkańcom. 

Artykuł został przygotowany z pomocą: explorer-hostel.pl