czarter jachtów

Czarter jachtów. Jak wybrać jacht odpowiednio do umiejętności załogi?

Informacje

Wybór jachtu nie jest sprawą prostą. Pierwsze co trzeba wziąć pod uwagę to umiejętności żeglarzy. Nie każdy jacht będzie więc odpowiedni dla początkujących. Jak dobrać jacht ze względu na doświadczenie żeglugowe?

Najważniejsze podczas rejsu jest bezpieczeństwo całej załogi jachtu. Dlatego niezwykle istotna jest obiektywna ocena swoich umiejętności. Na jachcie zawsze powinien przebywać doświadczony członek załogi, który będzie wiedział jak odpowiednio zareagować w niebezpiecznych sytuacjach. To od doświadczenia i umiejętności załogi zależy też rodzaj jachtu, jaki należy wyczarterować. Przykładowo jachty klasy sportowej nie będą najlepszym wyborem w przypadku rejsów z niedoświadczoną załogą.

Jak wybrać jacht dostosowany do swoich umiejętności żeglarskich?

Żeglarze z małym doświadczeniem lub osoby wypływające w swój pierwszy, samodzielny rejs powinni zrezygnować z dużych jachtów. Znacznie lepsze będą jachty mniejsze, o wielkości do ok. 8 metrów, które są łatwiejsze w obsłudze i umożliwią łatwe zaznajomienie się z obsługą, prowadzeniem jachtu i poruszaniem się po akwenie. Jacht musi być przede wszystkim bezpieczny i posiadać niezawodny silnik, a także być łatwy do opanowania i manewrowania. Dlatego na początek lepiej unikać jachtów sportowych oraz tzw. hotelowych, a postawić np. na jachty turystyczne. Początkujący żeglarze zazwyczaj nie mają jeszcze dobrego wyczucia jachtu, lepiej więc wybrać jacht z kołem sterowym zamiast rumpla. Przydatne będą takie udogodnienia, jak bramka do kładzenia masztu, najlepiej wyposażona w wanty prowadzące, rolfok koniecznie na sztywnym sztagu, fały sprowadzone do kokpitu, miecz obrotowy itp. umożliwiające w razie konieczności jednoosobową obsługę jachtu. Warto też pamiętać, że podstawą dla początkujących żeglarzy jest ster strumieniowy – silnik umiejscowiony na dziobie jachtu, który jest bardzo pomocny przy manewrach w porcie. Osoby bardziej doświadczone, które pływały już po Mazurach mogą wypożyczyć większy – 10-13 metrowy jacht. Doświadczeni żeglarze mają większe możliwości w wyborze jachtów i mogą się kierować nie tylko łatwością obsługi i bezpieczeństwem jachtu, ale także jego wyglądem i  dodatkowymi możliwościami maszyny, które wpłyną na większą frajdę z rejsu. Sporo wrażen dostarczy np. rejs jachtem sportowym Maxus 28  czy Maxus 26 EVO. Są one szybkie, nowoczesne a także wyróżniają się eleganckim wyglądem. Jachty dostosowane do swoich umiejętności można wyczarterować np. poprzez stronę https://czarter4u.pl. Bez względu jednak na to, na jaki jacht się zdecydujemy warto pamiętać o tym, że samodzielne prowadzenie jachtu to przede wszystkim odpowiedzialność za życie swoje i całej załogi. Wypożyczając jacht warto powiedzieć firmie czarterowej, jaki jest poziom naszych umiejętności, aby uzyskać pomoc w wyborze najlepszego jachtu.