fotowyprawy

Na czym polegają fotowyprawy?

Informacje

Przeważnie sięgamy po aparat podczas podróży to – zupełnie normalna rzecz. Niestety ważnym kłopotem standardowych wyjazdów turystycznych w jakich bierzemy udział jest to iż nacisk kładzie się tyko na oglądanie. Nie ma czasu na poważne fotografowanie, zawsze będzie to klikanie zdjęć przy okazji wyprawy. Program zestawiony jest tak by w jak najszybszym okresie zobaczyć jak najwięcej. Przerwy są krótkie, program napięty. Nie ma czasu na zorganizowanie statywu gdyż czeka na nas obiad inny zabytek czy kolejna atrakcja. Oczywiście dlatego powstały fotowyprawy.

Co to jest fotowyprawa?

Fotowyprawa to odpowiednio przygotowana wycieczka, jakiej zamiarem jest nie jedynie obserwowanie jednych spośród najpiękniejszych oraz najlepszych miejsc na Ziemi, lecz też – natomiast naprawdę przede wszystkim – ich fotografowanie. Fotografowanie tak, by osiągnąć piękne fotografie. Piękne fotografie pięknych miejsc, natomiast nie tak jak to jest na masowych wyprawach – fotki popularnych oraz atrakcyjnych miejsc, jakie natomiast na zdjęciach nie wyglądają odpowiednio, ponieważ pora zrobienia zdjęcia była niewłaściwa, natomiast podróżnik się spieszył. Realizowane są dla osób, jakim zwłaszcza zależy na fotografii. Doskonale jest, kiedy organizowane są poprzez fotografów czy chociaż we współpracy z fotografami znającymi odwiedzane plenery. Jedynie wtedy trafia się ponieważ we właściwe miejsca o właściwej porze dnia mając odpowiednio wiele czasu, aby w pełni skorzystać z jego atutów. Znaczy to momentem poświęcenie wygody celem trafienia gdzieś przed wschodem Słońca, lub zarwanie nocy kiedy opuszcza się plener jakiś czas po zachodzie Słońca.

Koncepcja fotowypraw

Fotowyprawy to sposób na związanie dwóch niezwykle znanych hobby. Dobrze sprawdzają się jako mariaż pasji fotograficznej oraz podróżniczej. Poznawanie innych miejsc, brak pośpiechu gwarantującego uchwycenie najpiękniejszych zdjęć, szansę spojrzenia okiem obiektywu w odmienny sposób na otaczającą rzeczywistość to dobry sposób na urlop dla osób spragnionych szukania atrakcyjnych miejsc oraz innych doświadczeń. Tenże typ turystycznych wypraw to metoda na aktywny wypoczynek w postaci odchodzącej od standardowego stylu tradycyjnej turystyki.

Jaki charakter może mieć więc wyprawa?

W praktyce, może być naturalnym spotkaniem towarzysko – fotograficznym paru osób zafascynowanych fotografią oraz określonym miejscem. W takiej wycieczce opiekun jest tzw. opiekunem tytułowym. Niewątpliwie dba o sprawy logistyczne, lecz nie wspomaga uczestników w ich fotograficznym rozwoju. Opiekun robi zdjęcia na podobnych zasadach jak pozostali członkowie, nie uczy, nie wspiera na miejscówce, nie omawia zdjęć, nie ma wykładów, itp. Takich wycieczek jest rzeczywiście wiele.