hotel

Praca w hotelarstwie

Informacje

Hotel jest miejscem pracy dla osób wielu talentów i zawodów. Kogo potrzeba w takim miejscu?

Praca w hotelarstwie

Praca w hotelarstwie przyciąga wielu pracowników stałych i sezonowych (o nich w dalszej części). Kogo poszukują hotele, ośrodki wczasowe i tym podobne miejsca?

  • Recepcjonistek – pracujących o różnych porach. Potrzebne są osoby na stałe oraz do „uzupełnienia grafiku”. To dobra opcja dla osób, które studiują i chcą dorobić nieco pieniędzy. W przypadku recepcjonistek ważna jest wysoka kultura osobista, ładna aparycja oraz znajomość języków obcych.
  • Kucharzy oraz pomocy kuchennej – osoby potrafiące dobrze gotować są w cenie zarówno w ośrodkach kolonijnych, jak i kilkugwiazdkowych hotelach.
  • Kelnerów – są oni zatrudniani, jeśli ośrodek prowadzi restaurację (na stołówkach są niespotykani – często jest tam samoobsługa). Kelnerzy są ważni także, jeśli na terenie hotelu są organizowane imprezy różnego typu – wiele miejsc czerpie zyski także z wynajmu sal. Hotele są bardzo często miejscem organizacji wesel, konferencji, wyjazdów integracyjnych.
  • Sprzątaczek i osób odpowiedzialnych za czystość – im wyższy standard hotelu i im częstsze zmiany wynajmujących, tym rośnie rola tego typu personelu. Przykładowo – w miejscu, które jest nakierowane na wynajem luksusowych apartamentów dla biznesmenów (zazwyczaj w podróży), pomoc sprzątająca będzie miała więcej do pracy niż w ośrodku wczasowym, gdzie często wynajmuje się domki na tydzień, lub dwa.
  • Animatorów czasu wolnego – rodzice, jadąc na wymarzony urlop, chcą mieć także nieco czasu dla siebie. Z tego to powodu hotele, aby przyciągnąć klientów, oferują animację czasu wolnego.
  • Ratowników – w miejscach, gdzie jest strzeżone kąpielisko, czy też basen, potrzeba ratownika. Dzięki niemu goście są bardziej bezpieczni.
  • Osób technicznych – w dużych obiektach nie ma możliwości, żeby nie trzeba było co chwilę czegoś naprawiać. Wiele problemów nie wymaga zatrudniania ludzi z zewnątrz – wystarczy tzw. „złota rączka”.

Oprócz pracy stałej – praca sezonowa

Hotelarstwo i gastronomia to branże, które potrzebują większej siły roboczej podczas okresów ferii letnich i zimowych dzieci. Wiele osób wyjeżdża na wakacje i chce wypocząć – ktoś musi zadbać o ich wyżywienie, wypoczynek i nocleg. Podstawowa grupa pracowników nie podołałaby zwiększonemu obłożeniu podczas największego oblężenia. Z tego to powodu hotelarstwo i branże pokrewne przyciągają rok w rok wielu dodatkowych ludzi. Dotyczy to zarówno popularnych kierunków jak basen Morza Śródziemnego, jak i terenów górskich – np. praca Szwajcaria.

Ludzi przyciągają szczyty, jeziora, zabytki i atrakcje turystyczne. Osobną kategorią jest baza noclegowa wokół centrów pielgrzymkowych – m.in. praca Częstochowa.