Motywacja pracowników dzięki turystyce biznesowej

Szkolenie i motywacja pracowników dzięki turystyce biznesowej – jak to działa?

Informacje Podróże

Turystyka biznesowa jest stosunkowo nową branżą. Powstała w wyniku rosnącego zapotrzebowania na usługi takie jak: organizacja konferencji, spotkań służbowych, wyjazdów integracyjnych czy targów. Choć kojarzona jest przede wszystkim z rozrywką, może równie skutecznie pomóc Ci zwiększyć kompetencje i motywację zespołu – w jaki sposób? Sprawdź sam.

Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions Industry – czyli czym jest MICE?

Słowo MICE jest skrótowcem, którego litery odpowiadają kolejno słowom:

  • Meetings – spotkania
  • Incentives – zachęty, motywatory
  • Conferences – konferencje
  • Exhibitions – wystawy

Jak możesz zauważyć, każdy z tych członów stanowi inny obszar budowania relacji w firmie. Kolejno są to relacje z klientami, pracownikami, wizerunek i promocja marki.

My tutaj skupimy się przede wszystkim na tym drugim aspekcie MICE – czyli na zespole. Jest to bowiem najistotniejszy obszar funkcjonowania firmy, bez którego żaden z pozostałych nie mógłby istnieć.

Relacje z zespołem i motywacja, a MICE

Turystyka biznesowa kojarzy się przede wszystkim z rozrywką. Dlatego podczas rozmów na temat MICE każdy wiąże tę branżę z imprezami integracyjnymi dla firm – całkiem słusznie. W rzeczywistości jednak jest to znacznie bardziej obszerne pojęcie.

Incentives – czy też motywatory – to oczywiście imprezy firmowe, ale także wszelkiego rodzaju seminaria, kursy, szkolenia i inne eventy, które skupiają pracowników firmy.

Każdy motywator musi być dostosowany do indywidualnych Twojej firmy. Gdy widzisz na przykład, że Twój zespół ma problemy z komunikacją lub integracja różnych działów jest na bardzo niskim poziomie – musisz zacząć działać, pomoże Ci w tym MICE. Tutaj rzeczywiście najlepiej sprawdzi się wyjazd integracyjny dla firmy. Nauczy on pracowników umiejętności współpracy, komunikacji i wzajemnego szacunku.

Dzięki temu znacznie zwiększy się efektywność całego personelu, a więc i całej firmy.

W sytuacji, gdy zespół nie do końca nadąża z nowinkami w branży lub ma problemy z zaangażowaniem – również musisz podjąć odpowiednie kroki. Tutaj bardziej adekwatne będą kursy, szkolenia lub seminaria, które stanowią integralną część MICE. Mogą one być związane stricte z tematyką branżową albo z kwestiami motywacji lub organizacji swojego czasu podczas pracy. Usługi biznesowe MICE pokrywają wszystkie te obszary kompleksowo.

Gdy dostarczysz zespołowi odpowiednich narzędzi – możesz mieć pewność, że firma zacznie wkrótce ewoluować.

Dlaczego zgrany i zmotywowany zespół jest taki ważny? Znaczenie turystyki biznesowej.

Duża część przedsiębiorców w MICE skupia się przede wszystkim na pozyskiwaniu nowych klientów i budowaniu wizerunku marki. Całkowicie pomijają oni przy tym dużo ważniejsze kwestie – czyli organizację zespołu i relacje z obecnymi klientami.

Każda firma działa na prostej zasadzie: klient czegoś potrzebuje, zwraca się do firmy, a pracownik go obsługuje. To właśnie szeregowy członek Twojego zespołu warunkuje to, czy klient zostanie obsłużony jak należy i czy skorzysta ponownie z Twoich usług.

MICE jako narzędzie motywacji

Pracownik, któremu brak motywacji nie dość, że może nie wypełniać swoich obowiązków dokładnie tak, jak należy, to jeszcze wręcz emanuje brakiem entuzjazmu. Taki obrazek nikogo nie zachęca do skorzystania z usług firmy – wręcz przeciwnie. Pozyskiwanie nowych klientów i tak się więc na nic nie zda, bo nie dość, że nie będziesz w stanie ich obsłużyć, to jeszcze nie odbędzie się to na zadowalającym poziomie.

Dlatego właśnie zanim zaczniesz promować produkt i firmę przez MICE – czyli organizować targi, konferencje, kongresy, wyjazdy biznesowe czy inne podróże służbowe: skup się na strukturach we własnej firmie. Zaangażowany, profesjonalny i zgrany zespół to podstawa każdej nowoczesnej firmy.

Jak rozpoznać, że Twoim pracownikom brakuje motywacji lub kompetencji?

Istnieje kilka podstawowych sygnałów, które powinny zwrócić Twoją uwagę. Pierwszym z nich jest widoczne zmęczenie i niechęć Twoich pracowników. Czegoś takiego nie sposób ukryć – obserwuj więc. Gdy zauważysz, że Twój zespół przekracza próg firmy z “miną skazańca” – podejmij odpowiednie kroki. Wykorzystaj do tego turystykę biznesową!

Innymi sygnałami są obniżające się wyniki i zwiększona częstotliwość zażaleń od klientów. Zamiast jednak z miejsca stosować środki dyscyplinarne – wypróbuj bardziej ludzką metodę, czyli zrozumienie. Zamiast karać i wymagać jeszcze więcej, daj pracownikom odpowiednie narzędzia i spraw, że pokochają swoją pracę – z pewnością pomoże Ci w tym turystyka biznesowa. Możesz być pewny, że da Ci to znacznie lepsze efekty.