vpn

Te 8 państw cenzuruje Internet. Jak się przed tym bronić będąc turystą?

Informacje

Żyjąc w Polsce lub jakimkolwiek innym europejskim kraju, ciężko sobie wyobrazić cenzurę internetu w takiej formie jak np. blokowanie mediów społecznościowych. W niektórych państwach świata jest to jednak normą. Jeżeli wybieramy się do jednego z nich jako turyści, koniecznie będziemy potrzebować rozwiązania, które pomoże nam w swobodnym korzystaniu z internetu – VPN.

1. Myanmar

Myanmar, wcześniej nazywana Birmą, agresywnie blokuje strony internetowe, które zawierają treści, nieodpowiadające wizji państwowego rządu lub ujawniają przypadki łamania praw człowieka. Będąc jednym z krajów, które zakazały mediów społecznościowych, władze w Myanmarze filtrują również wiadomości e-mail i historię wyświetlanych stron internetowych. Kafejki internetowe w kraju są zobowiązane prowadzić rejestr użytkowników i w razie potrzeby udostępnić je policji. Nie chcemy się narażać na żadne ograniczenia i problemy? Powinniśmy zdecydować się na skorzystanie z VPN.

2. Kuba

Do niedawna mieszkańcy Kuby mieli bardzo ograniczony dostęp do internetu. Duży postęp miał miejsce w 2015 r., kiedy rząd rozpoczął wdrażanie publicznych hotspotów Wi-Fi. Pod koniec 2018 r. wprowadzono także technologię 3G, umożliwiając Kubańczykom dostęp do Internetu za pośrednictwem transferu danych. To tyle jeżeli chodzi o pozytywy. Internet wciąż jest bardzo drogi oraz istnieje ścisła cenzura, w tym blokowanie stron wydawnictw i blogerów, którzy zajmują się krytyką systemu politycznego. Dotyczy to jednak głównie mieszkańców wyspy. Platformy społecznościowe, takie jak Facebook i WhatsApp, są dozwolone, jednak np. Skype jest zablokowany. Nie można oczywiście znaleźć listy blokowanych stron, dlatego najlepszym sposobem na upewnienie się, że będziemy mieli dostęp do interesujących nas serwisów, jest skorzystanie z VPN.

3. Bahrajn

Kontrola internetu w Bahrajnie jest nadzorowana przez tamtejsze Ministerstwo Kultury i Informacji. Blokowane są głównie strony uznane za „niebezpieczne dla porządku w państwie”, czyli zagraniczne serwisy internetowe oraz strony popularnych blogerów politycznych. Na swobodne korzystanie z internetu nie mogą również liczyć osoby krytykujące rządzących lub politykę Bahrajnu, choć to nie powinno być zmartwieniem turystów. Jeżeli chodzi o media społecznościowe, to w przypadku Bahrajnu można zaobserwować interesujące zjawisko – w niektórych okresach są one dostępne, natomiast w innych nie, bez regularnej zasady. Z tego powodu VPN jest podstawą, jeżeli planujemy wyjazd do tego państwa.

4. Etiopia

Internet w Etiopii był mocno cenzurowany, przed zakończeniem rządów byłego ministra w 2018 roku. Platformy mediów społecznościowych były regularnie blokowane, a niekiedy również cały Internet. Krytyka rządu w państwie jest karalna. Wielu dziennikarzy i blogerów zostało oskarżonych o zniesławienie lub oskarżonych o zachęcanie do terroryzmu i osadzonych w więzieniu. Od czasu zaprzysiężenia nowego premiera swoboda znacznie wzrosła. Nadzór internetu jest jedna wciąż powszechny.

5. Iran

Iran jest jednym z państw cenzurujących internet w największym stopniu. Cenzura dotyczy głównie treści dotyczących przekonań religijnych i politycznych. Dostęp do Internetu jest dostępny w całym kraju, ale blogerzy, właściciele witryn i webmasterzy muszą zarejestrować się w narodowym Ministerstwie Kultury i Sztuki. Każdy, kto zamieszcza materiał krytykujący rząd lub sprzeczny z opinią rządzących, jest narażony na prześladowania lub nawet więzienie. Powszechnie uważa się również, że rząd tworzy fałszywe, prowokujące strony internetowe w celu identyfikacji i aresztowania podejrzanych „przestępców”, którzy w rzeczywistości są niewygodnymi aktywistami lub zalążkami politycznej opozycji. Członkowie rodzin blogerów i dziennikarzy również są zagrożeni utratą pracy, a nawet uwięzieniem. Ponadto zablokowane są miliony witryn i to powinno być największym zmartwieniem dla turystów.

6. Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska jest jednym z wiodących państw pod względem cenzury w internecie. Władze zablokowały prawie półtora miliona stron internetowych, które są sprzeczne z wiarą islamską, w tym strony polityczne, społeczne i religijne zarejestrowane w innych państwach. Szereg ustaw przyjętych przez rządzącą rodzinę, poczynając od Królewskiego dekretu o prasie i publikacjach, w tym zabrania działań, które mogłyby prowadzić do podziału kraju i reorganizacji państwa oraz wpływać na bezpieczeństwo narodu (tzn. publikacji niewygodnych materiałów). Cały ruch internetowy przechodzi przez centrum kontroli i jest pod nadzorem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Service Unit Internet (ISU) odpowiada za monitorowanie listy zabronionych witryn. Maksymalna kara za łamanie zakazów w Arabii Saudyjskiej wynosi 5 lat więzienia.

7. Chiny

Chiny są kolejnym państwem z bardzo powszechną cenzurą. Chociaż dostęp do Internetu jest powszechny i istnieje wiele aktywnych mediów społecznościowych, władze blokują adresy „zachodnich” stron, a nawet usuwają treści lub przekierowują wyniki wyszukiwania do treści chińskich. Blokada, często nazywana „Great Firewall of China”, wykorzystuje najnowszą technologię do blokowania dostępu i ograniczania rozpowszechniania informacji. Jeżeli to nie zniechęci utalentowanego hakera, groźba więzienia stanowi dodatkowy środek odstraszający. Wybierając się do Chin jako turysta, chcąc przy tym korzystać z Facebooka, Instagrama i polskich stron informacyjnych, konieczne jest zaopatrzenie się w VPN.

8. Korea Północna

Biorąc pod uwagę zamknięty charakter tego kraju, prawdopodobnie żadne inne państwo nie stosuje cenzury w większym stopniu niż Korea. Szacuje się, że tylko około 4% całej populacji ma dostęp do Internetu, który jest całkowicie kontrolowany przez rząd. Liczba użytkowników telefonów komórkowych jest nieco większa, około 7%, ale dostęp do internetu pozostaje mocno ograniczony. Tylko nieliczni, najbardziej wpływowi zamożni ludzie w państwie, głównie członkowie rządu, mają dostęp do informacji, które są znane całemu światu. Reszta obywateli kraju ma dostęp tylko do ściśle kontrolowanej sieci wewnętrznej.

VPN – sposób na swobodne korzystanie z internetu

VPN to szyfrowanie, które sprawia, że nasze urządzenie ma dostęp do wszystkich stron dostępnych w internecie. Jego działanie polega na tym, że źródłem naszego połączenia jest jeden z routerów VPN, które rozmieszczone są na całym świecie. Załóżmy, że ktoś chciałby wyśledzić źródło naszej aktywności, którą wykonaliśmy w internecie, będąc w Chinach. Mimo że wiadomość była wysłana z pokoju hotelowego w Pekinie, dzięki VPN sygnał będzie pochodził np. z Londynu. VPN to anonimowość i bezpieczeństwo nie tylko podczas pobytu w miejscach, gdzie internet jest objęty cenzurą, ale także w Polsce i Europie.

Autorem artykułu jest Piotr – redaktor strony TOP VPN, gdzie porusza tematy związane z bezpieczeństwem w Internecie. Autor m.in. artykułu “VPN w Chinach: jak pokonać chiński firewall?”.