Nawet jeśli Stany Zjednoczone w mentalności Polaków są wciąż miejscem praktycznie nieosiągalnym, wraz ze stosunkowo niedawnym wejściem Polski do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program) pasażerowie z naszego kraju nie mają obowiązku posiadania wizy. Wraz z tym nie tylko sama podróż do USA stała się tańsza, ale też bardziej dostępna, a proces załatwiania formalności – zredukowany do minimum. Dziś wystarczy jedynie uzyskać odpowiednią zgodę, kupić bilet i… lecieć. Jak zatem wygląda pozyskiwanie autoryzacji? O tym zamierzamy powiedzieć w naszym artykule.
Jak uzyskać autoryzację ESTA? Krótki poradnik
Proces uzyskiwania autoryzacji ESTA jest bardzo intuicyjny i nieskomplikowany – można go przeprowadzić w całości przez Internet, wygodnie, bez wychodzenia z domu. Co dokładnie musimy zrobić, aby przez niego przejść?
Pierwszym krokiem jest sterowanie się na oficjalną stronę Internetową Biura Ceł i Ochrony Granic Stanów Zjednoczonych, gdzie znajdziemy formularz, który przeprowadzi nas przez cały proces. Na samym początku musimy określić, czy o autoryzację staramy się sami, czy też wraz z innymi osobami (na przykład całą rodziną) – pozwala to na zbiorcze zapłacenie za wszystkie pojedyncze aplikacje (zamiast płacić za każdą z osobna).
Kolejny krok zakłada zaakceptowanie wszelkich postanowień i not prawnych, które musimy przeczytać, aby mieć świadomość tego, za co płacimy (każda aplikacja, w przypadku zatwierdzenia, to koszt równy 14 dolarom) i na co musimy się zgodzić.
Formalności mając już za sobą, możemy przejść dalej i podać informacje znajdujące się na paszporcie – oprócz naszego imienia, nazwiska, kraju, w którym otrzymaliśmy ten paszport i naszej daty urodzenia będziemy musieli podać bardziej szczegółowe dane, w tym numer paszportu, NIP oraz moment, w którym owy paszport wygasa.
Następnym krokiem w całym procesie uzyskiwania autoryzacji jest podanie informacji dotyczących samej podróży. Określić należy nie tylko dzień odlotu, ale i także planowany powrót – musimy mieć na uwadze, iż jednokrotna wizyta nie może przekroczyć 90 dni. System często będzie pytał również o informacje dotyczące naszego pracodawcy – w ten sposób ma utrudnić dostawanie się do USA imigrantów. Nasza wizyta nie może mieć takiego charakteru – nic nie stoi na przeszkodzie, aby była związana ze sprawami biznesowymi albo prywatnymi.
Gdy już uporamy się z każdym krokiem, pozostaje nam zapłacić za aplikację – początkowo 4$ za samo jej wysłanie, a po otrzymaniu pozytywnej decyzji – dodatkowe 10$.
Podsumowanie
Proces uzyskiwania autoryzacji koniecznej do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych nie jest skomplikowany i wymaga od nas podania podstawowych danych związanych zarówno z nami samymi, jak i samą planowaną podróżą oraz jej charakterem. Jako że całość jesteśmy w stanie przeprowadzić przez Internet, po prostu zróbmy to tak szybko, jak tylko się da, nie czekając na ostatnią chwilę. Pamiętajmy bowiem, że Biuro Ceł i Ochrony Granic USA ma 72 godziny, a zatem pełne trzy dni na udzielenie nam odpowiedzi w sprawie ostatecznej decyzji. Sama autoryzacja jest z kolei ważna przez dwa kolejne lata.
Więcej informacji znajdziecie na Estavisa.pl |