Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim ferie i czas na aktywny wypoczynek. Wielu rodziców i opiekunów rozważa możliwość wysłania swych pociech na obóz narciarski. Jako że zorganizowany wypoczynek w tej formie nie należy do najtańszych, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii, zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę.
Odpowiedź na pytanie, jak wybrać zimowy obóz narciarski dla dziecka, wcale nie jest prosta i wymaga wnikliwego przeanalizowana niezwykle ważnych rzeczy. Powinniśmy więc zadać sobie trochę trudu, głównie po to, aby dziecko wróciło z wypoczynku zadowolone, a jednocześnie nabyło w tym okresie konkretne umiejętności jazdy na nartach czy też snowboardzie.
Organizator, kadra, instruktorzy
Warto, aby podmiot organizujący wypoczynek posiadał już pewne doświadczenie w tym zakresie, oferował sprawdzony resort i odpowiednie zaplecze organizacyjne (dojazdy na wyciągi, SKIBUS itp). Ważne jest, aby obóz, na który zamierzamy wysłać dziecko, zgłoszony był do właściwego Kuratorium Oświaty. Gwarantuje nam to, że obiekt, w którym przebywać będą uczestnicy, spełnia wymagane standardy, a kadra opiekuńcza ma odpowiednie kwalifikacje.
Istotna jest także odpowiedź na pytanie, jak wybrać obóz narciarski dla dziecka, aby podczas jego trwania zdobyło oczekiwane umiejętności jazdy? Tu warunkiem są dobrzy instruktorzy. Pożądane jest, by organizator zapewniał własny zespół szkoleniowy. Zawód instruktora uległ w 2013 roku ustawowej deregulacji, wiec to na barkach organizatora spoczywa obowiązek doboru osób spełniających określone przepisami kryteria.
Obóz, w którym instruktorzy wynajmowani są w miejscu pobytu, może nie być najtrafniejszym wyborem, gdyż nie ma możliwości wcześniejszej weryfikacji i zdarza się, że zajęcia mogą prowadzić przypadkowe osoby.
Koszty obozu
Kolejnym kryterium, jakie bierzemy pod uwagę to oczywiście cena. Pamiętajmy, że nie zawsze najdrożej znaczy najlepiej. Standardowo koszt obozu zawiera przejazd, noclegi, wyżywienie oraz szkolenie narciarskie. Sprawdźmy, na co w jeszcze w cenie wypoczynku zwrócić uwagę. Ubezpieczenie NW to niezwykle ważna składowa. Jeśli go nie ma, do kosztów musimy doliczyć wydatek na polisę.
Warto także rozglądnąć się za ubezpieczeniem OC narciarza, gdyby to nasza pociecha w kogoś nieszczęśliwie wjechała. Jeżeli chodzi o karnety na wyciągi, to oferty ze skipassem w cenie są już standardem. Trzeba jednak sprawdzić, czy obejmuje całość zajęć. Niejednokrotnie zdarza się, że w pakiecie podstawowym jest karnet na dwie czy trzy godziny według programu a opcja np. zajęć doskonalących, dodatkowo płatna. Liczba godzin przewidzianych na zajęcia na stoku to kolejny ważny składnik ceny obozu.
Godzina czy dwie na nartach, a pozostały czas spędzany bezczynnie przez uczestników, może okazać się niewypałem. Dobry program szkolenia to zajęcia dopołudniowe i popołudniowe. Świetnie, gdy poparte wieczorną analizą wideo. Tak skonstruowany plan dnia sprawia, że dzieci nie mają czasu na nudę i postępy w jeździe na nartach gwarantowane. Obóz z dobrym programem to nie tylko zajęcia na stoku. Dobrze jest, gdy zapewnione są dodatkowe atrakcje jak choćby basen, termy czy kino i takich ofert powinniśmy szukać.
Artykuł powstał przy współpracy z sportfun.com.pl |