wynajem busa

Wynajem busa – ile kosztuje wynajęcie busa

Podróże

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decydują się na wynajem busa. Jeśli wypożyczamy się ten środek transportu do celów prywatnych (np. aby udać się z rodziną na wakacje), wówczas nie potrzebujemy żadnych zezwoleń. Z kolei w sytuacji, gdy bus ma nam służyć do świadczenia usług transportowych (ludzi lub towarów), musimy posiadać stosowną licencję. Koszt wypożyczenia omawianego pojazdu jest uzależniony od kilku czynników, które zostaną wyszczególnione w dalszej części artykułu.

Elementy składowe ostatecznej kwoty wynajmu 

Wypożyczanie busów odbywa się zawsze na identycznych warunkach jak aut osobowych. Umowa musi zawierać określenie stron (dane wypożyczalni i najemcy), oświadczenie woli, datę, czas i przedmiot najmu, a także opcję wypowiedzenia najmu albo odstąpienia od umowy. Wymagane jest też złożenie podpisów poświadczających akceptację ustalonych reguł. Na wysokość kwoty finalnej mają ogromny wpływ następujące czynniki: rodzaj oraz klasa busa, przebieg (ilość kilometrów na liczniku), okres wynajmu (im jest on dłuższy, tym cena za dobę maleje), ubezpieczenie (wszystkie oferowane pojazdy powinny być objęte polisą OC i ubezpieczeniem od ewentualnej kradzieży), częstotliwość przeglądów oraz serwisowania (a także napraw w razie jakichkolwiek awarii) oraz opcja dostarczenia busa i jego odbioru poza miejscem zlokalizowanym w tzw. bezpłatnej strefie (określanej przez każdą firmę z osobna).  

Przykładowe ceny – okres krótko- i długoterminowy

Wynajem standardowego busa średniej klasy przeznaczonego dla 9 osób to koszt rzędu minimum 240 zł za dobę, jeśli decydujemy się na okres krótkoterminowy, czyli maksymalnie do jednego tygodnia. Za wypożyczenie pojazdu z wyższej półki zapłacimy natomiast co najmniej 290 zł. Z kolei w sytuacji, gdy wynajmujemy omawiany środek transportu na jeden lub dwa dni, kwota w obu przypadkach wzrasta o mniej więcej 100 zł. Pozostaje jeszcze wypożyczenie długoterminowe – na czas powyżej 14 dni (np. na miesiąc). Tutaj cena znacznie spada, ponieważ wynosi zaledwie 150-200 zł. Wszystkie powyższe kwoty dotyczą oczywiście wynajmu w perspektywie doby. Istnieje też możliwość wypożyczenia busa na kilka godzin (np. po to, aby dowieść gości na przyjęcie weselne), ale trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie nawet 500-700 zł. Dodajmy, że każdy klient może zrezygnować z usług nieuznawanych za niezbędne i tym samym obniżyć nieco ostateczną kwotę. Chodzi przede wszystkim o łańcuchy na koła (dzięki temu oszczędzimy do 300 zł w kontekście całego okresu użytkowania), nawigację GPS (kosztuje ona aż 30-50 zł dziennie), a także dodatkowego kierowcę (40-80 zł na dobę). W zamian za to warto podjąć decyzję o dodatkowym ubezpieczeniu (w standardzie jest zazwyczaj tylko OC), które obejmie kolizję drogową czy jakiekolwiek uszkodzenie busa z naszej winy (ubezpieczenie CDW, czyli Collision Damage Waiver). Co prawda wzrasta wówczas ogólny koszt wynajmu, ale jednocześnie potencjalne wydatki na pokrycie szkód ulegną znacznemu ograniczeniu. Tak naprawdę finalna cena jest zawsze ustalana indywidualnie, co stanowi duże udogodnienie dla klienta. 

Artykuł powstał przy współpracy z bus-transport.eu