Wycieczka do Odessy

Historyczna i niezwykła Odessa

Europa Podróże

Nie tylko Kijów i nie tylko Lwów są popularnymi destynacjami wycieczkowymi Polaków. Piękna Odessa to także wyjątkowe miejsce do zwiedzania. Coraz więcej osób dąży do poznawania ciekawych miejsc, które są idealnymi miejscami wypoczynku oraz zwiedzania. Odessa to duże miasto, które jest znane z portu oraz schodów potiomkinowskich. Miasto można zwiedzać autokarem lub na piechotę. Lepiej chodzić, ponieważ dociera się w wiele ciekawych zakątków. Odessa ulokowana jest nad Morzem Czarnym, co sprawia, że po zwiedzaniu miasta turyści chętnie wybierają się na plażę i odpoczywają nad morzem.

Plażowanie to niewątpliwie jedna z wielu atrakcji, która sprawdza się idealnie. W 2009 roku miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Po 1917 roku miasto wiele straciło na urodzie i nigdy już nie odzyskało pierwotnej urody. Warto poznać to miasto, nadal ma wiele do zaoferowania, a każdy turysta zwiedzający Ukrainę powinien zajrzeć chociaż na dzień czy dwa do Odessy. W XIX wieku w mieście żyło ponad 18 000 Polaków. Obecnie takich osób jest znacznie mniej, większość Polaków wróciła do Polski pod koniec I wojny światowej. Mniejszości narodowe zniknęły z Odessy, nie ma ich obecnie prawie wcale, jedynie pojedyncze osoby z Polski, Rosji czy Ukrainy pozostały w tym mieście.

Atrakcje w Odessie

Odessa to port i schody

Odessa to nie tylko port oraz schody. W tym mieście są także inne atrakcje takie, jak: Filharmonia Miejska, Stara Giełda w Odessie, Latarnia Morska, Odeskie Katakumby, Pałac Woroncowów, Teatr Opery i Balety, Uniwersytet Odeski, Pałac Beliny-Brzozowskiego, Dom Mickiewicza, w którym wieszcz mieszkał podczas zsyłki w 1825 roku, kościół św. Piotra Apostoła w Odessie i wiele innych. Przewodnicy chętnie zaprezentują walory miasta oraz opowiedzą o jego urodzie. Polacy doceniają urok zabytków oraz ponadczasowe piękno tego wyjątkowego miasta. Warto wybrać się do Odessy chociaż na weekend, pozwoli to poznać część uroków tego miasta. Jeśli ktoś ma więcej czasu to może w Odessie spędzić nawet tydzień czy dwa. Nie jest to tak popularne miasto, jak Kijów czy Lwów, ale bezsprzecznie uroda tego grodu jest doceniana i pozytywnie oceniana. W Odessie jest kilka szkół wyższych oraz bogate w zabytkowe przedmioty muzea, na przykład Muzeum Archeologiczne, Numizmatyczne, Historii Regionalnej czy Anatomii, Kina, Zoologiczne. Polacy uwielbiają takie miejsca, dlatego nie szczędzą czasu na ich poznawanie podczas pobytu w Odessie. Zachęcamy do odwiedzania pięknego i historycznego miasta, które zasługuje na chociaż krótką wizytę. Warto odnotować, że miastem partnerskim Odessy jest polski Gdańsk. Nawiązana została również współpraca z Łodzią.